Jdi na obsah Jdi na menu
 


22.Nemoci a bolístky

5. 7. 2007

Nemoci a bolístky.

Ani ten nejlépe živený a opečovávaný pejsek se občas nevyhne nějaké bolístce či nemoci.A je úplně jedno jestli je či není s PP.ObrazekJá patřím mezi paničky,které s každým prdem letí k psímu panu doktorovi.Vím to,ale je to silnější než já.Dokážu poradit a být "nad věcí",když se jedná o cizé pejsky.Ale jak jde o moje prdelky,panikářím,startuju auto a jedu.Tady píšu,jak se pokouším léčit kluky já.Nejsou to rady odborníka.

 

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Očkování

Poprvé se štěňátko setká s veterinářem vědšinou při očkování (a hned si to zapamatuje a doktora z duše nenávidí).Některý pejsek to snese statečně,jiný pláče.Občas se po vpichu udělá boule,která vydrží než se vstřepá i několik dní a pejska bolí.Ale očkovat je nutné.Věřte,že vidět umírat štěňátko třeba na psinku bylo dříve dost časté.

 

Klíště

I přez používání chemické ochrany (Expot) se někdy klíště přisaje.Už 14 let jej vyndavám stejně.Kápnu na toho netvora Jodisol,chvilku počkám a pak ho pohybem jako kyvadlo na kukačkách vykroutím.Elektrikářským krokodýlkem.Ranku opět zakápnu Jodisolem a je to.

 

Blešky

Musím to zaklepat na dřevo,ty jsme chytli jen jednou (nepočítám,když jsme si přinesli domů štěňátko Kimečka před 14 lety.Vzdaly jsme lov blech v jeho kožíšku po třech hodinách a 130. úlovku a jeli na veterinu.Tam dostal injekci,po které ty potvory umřeli).Pravidelně kluky stříkám Frontlinem,který dříve dobře fungoval i na klíšťata.

 

Paraziti

Je spousta potvor,který chtějí hodovat na mojich miláčkách.Kolem oušek dravčíci,svrab,uvnitř tasemnice,škrtavky,srdcový červy apod.Všem dávám červenou kartu (jako ve fotbale) a dvakrát do roka dostávají kluci Strongol.Plus vyšetření kokeše v laboratoři (Holešovická tržnice).A musím to zaklepat,vyšetření pod mikroskopem bylo vždy negativní.

 

Drápky.

Někdy je nutné trápky zastříhnout.Tady selhávám.Za celou dobu jsem se neodhodlala udělat svým pejskům pedikůru.Když totiž stříhnete špatně,teče hodně krve!Naštěstí nám stačí zastříhnout jen tzv.vlčí  drápek,který roste vysoko na pacince a pejsek si ho neobrousí.Občas se drápek ulomí při běhání a teče krev.Pejsek kulhá.Já startuju a jedu.Ale prý stačí ranku vydesinfikovat a na špacírky tak dva dny dávat obvaz.

 

Análky

Ucpané anální váčky se poznají,když si pejsek často čuchá k zadečku nebo si na něj rovnou sedne a jakoby sáňkuje.Ty umím vymáčknout.Kimeček to potřeboval tak jednou za měsíc,Roček s Prckem vůbec.Když dělají tvrdší kokeše,tlakem si análky sami vymáčknou.Palcem a okazováčkem nahmatám asi 2 cm pod kukátkem malé kuličky a lehce je tlačím směrem k onomu otvoru.Pozor,někdy obsah vystříkne a smrdí,jako kdyby patřil tchořovi! 

 

Ouška

S těmi není u špiců problém.Mají je hezky postavená,takže dobře větrají.Stačí je jednou či dvakrát do roka vytřít žinkou a vyčistit.I když někdy mám dojem,že trpí selektivní hluchotou!Zašustění sáčku s piškotkama slyší i z vedlejší místnosti.Ale když je volám,jsou zrovna v nějakém hluchém úhlu a neslyší a neslyší.

 

Oči

Jsou téměř bez problémů.Jenže bydlíme v Praze,kde je opravdu moc prachu a špíny.Takže někdy začnou slzet.Zcela postačí umít je převařenou vodou po každém špacírku a je to v pohodě.

 

Pimpas

Je O.K.Jen občas se na konci udělá kapička,vypadá to jako hnis.Stačí udělat velmi slabounký hypermangán (kalium permanganicum) a injekční stříkačkou (velmi opatrně!Když tak si to nacvičte třeba na maželovi .-) )vyplachovat prostor mezi oním a kůžičkou.

 

Chřipka

Pejsek strašně kašle (hlavně po probuzení nebo vítání) a dáví (ale nic nevyzvrací).Jinak je veselý,hravý,dobře baští,nemá vyšší teplotu (nad 38),nesípe,nemá zvědšené mandle v krku.Tak tohle jsou příznaky chřipky.Já dávám sirup Silomat,Celaskon,Codein a med.Vše podle váhy pejska.Je ale lepší navštívit veterináře,aby se nezanedbalo něco horšího.

 

Angína

Ke kašli a kýchání se přidají nudle a teplota.Pejsek je unavený,ospalý,špatně jí,zle se mu jídlo poliká.Má zvědšené krční mandle.Tak to je angína.Není na co čekat,rychle k doktorovi.Kromě prášků na kašel jsou nutné i antibiotika.Někdy se dokonce musí jezdit denně na injekce.

 

Průjem

Občas kluci zbaští,co by neměli.Né venku,ale doma páníčkům něco náhodou spadne z talíře.Prcek je odolnější,Roček má občas problémy.Máme doma klasifikaci kokešů: 1 = nádherný,vystaví kousek,2 = šel dobře sbrat,3 = žádná sláva,průměr,4 = nastává domácí lečba,5 = vzadu to teče,poplach,jede se na veterinu (to samé,když se objeví krev)!Takže při čtyřce léčím doma.24 hodinová hladovka,k pití jen modrá Aquila (čaj do nich nedostanu) a Pro - Kolin nebo Pro - Bican pasta (obě mají na veterině).Po hladovce rozvařím rýži,přidám kousíček uvařeného kuřecího řízku (nakrájeného na velmi maličké kousky) a nastrouhám mrkvičku.Dávám na misku vždy polévkovou lžíci,aby se postupně zapnil marodův žaludek a střeva.

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář